Thursday, December 25, 2008

Mattias on kolme kuune

Arstil käidud, strateegilised mõõdud käes:
Pikkus: 63 cm (+2cm)
Kaal: 7160 g (+ 770 g)
Peaümbermõõt 42 cm (+ 2 cm)

Kolmanda kuu kokkuvõte:
Matu käis vana-vanaema sünnipäeval
Käed on leitud
Kilkab kui papagoi
Üritab aeg-ajalt pöörata
Kõhuli hoiab pead 90 kraadi
Ilastab mõnuga
Käime ujumas
Magama jäämine ikka raske, magab vaid kõhuli
söögi ajad 6:00, 8:00, 12:00, 16:00, 20:00

Saturday, December 13, 2008

Sibula soeng

Poja istus oma kiiktoolis ja siputas seal ning oli muidu tore.
Hakkasime issiga rääkima, et ei tea kus kohast Mattias oma juuksepiiri on saanud. Selline paras jalgpalluri oma. Issi otsustas, et poisil on "Sibula sonks". Mattias pistis selle peale kogu südamest nutma. Emmel-Issil nalja kui palju.

Wednesday, December 10, 2008

Turbo lutt

Emme ei viitsinud Mattiast järjekordselt kõhupeal uinutada. Emme sidus Mattiase linaga kõhupeale ja jalutas ringi. Matu jäigi magama. Enne olin kinnitanud luti lina külge, et see ära ei kaoks. Hakkasin harutama seda lina enda küljest lahti. Olin juba viimaseni jõudnud kui lina tõmmates lendas suust lutt kui torpeedoga välja. Ma hakkasin nii naerma aga oh häda naerda ei tohi. Matu magab ju. Ja ega Issi seal kõrval ei aidanud ka! Lõkerdas samamoodi. Mul pidi juba piss püksi tulema, suure hädaga saime poisi voodisse.

Tuesday, November 25, 2008

Arstil käik

Käisime täna Mattiasega arstil.
Kuna see paha lumi ajas Matu uneajad kõik sassi siis arstil käigu asemel oleks Matu pidanud hoopis magama ja seega ta kisas kogu selle aja :S

Aga siiski siiski strateegilised mõõdud:
  • Kaal 6390 g (+610)
  • Pikkus 61 cm (+4)
  • Pea 40 cm (+0,5)
Täna otsustasin talle uut lutti anda ja õhtuks selgus, et see ei sobi. Tänu sellele sai kolm korda lohutus-tissi enne kui ma taipasin milles iva on. Nüüd siis läks öö unele. Vaatame kui pikaks seekordne vahe venib. Tahaks tududa.

Täna ostis issi pojale mütsi. Hästi nunnu. Ma olen igatahes väga uhke issi üle. Sai ilusti hakkama ja müts on kui valatult.

Monday, November 24, 2008

Mattias sai kahe kuuseks

Täna sai Mattias kahe kuu vanukseks. Sünni kuupäeva me ei tähista. Soovisin talle hommikul palju õnne... tema naeratas oma suurt hambutut naeratust. Enne kinkis emmele une kuni kella 9.ni Juhuuu nagu taeva kink.

Homme läheme arsti juurde ja saame teada oma strateegilised mõõdud

Teeme siis selle kuu kokkuvõtte.
  • Sõitsime autoga Tallinnast-Pärnu
  • Proovisime ära reisivoodi - magas selles ka päris hästi (paras teema oli selle üles panemine, igal asjal omad nipid-trikid)
  • Sai ära proovitud õlimähis, sest emme sõi verivorsti. Poja vaevles gaasides.
  • Käisime esimest korda eelmine nädal ujumas. Oi kuidas poisile see meeldis aga ujumine ka väsitas ... nii et riidesse panemine oli päris vaevaliine.
  • Matu sai - uue (kasutatud) käru, teise lamamistooli, kõhukoti, tegelusteki, karusselli.
  • Käisime erakorraliselt arstil. Matu silm oli rähmane. Selgus, et pisara kanal oli umbes ja tuli seda sügada.
  • Kõik pereliikmed peale vanaonu Mati on Mattiast süles hoidnud. (Kaasaarvatud mu õeke, kellele Matu lihtsalt ilma hoiatamata sülle sokutati :D)

Poisi tegemised-arenemised
  • Matu kingib suure naeratuse igal hommikul emmele.
  • Koogab juba natuke
  • Matu süles hoides hoiab ise pead.
  • Kõhuli see eest ei taha hästi enam pead tõsta
  • Praeguseks magab ta ainult kõhuli.
  • Keerab pead hääle suunas
  • Hoiab pilku mänguasjal peal kui seda liigutada ühelt küljelt teisele.
  • Peale söömist siputab heas tujus tekipeal ca tunni.
  • Magab max 7,5 tundi, min 3 tundi.

Tuesday, October 28, 2008

Arsti juures

Täna käisime Matuga arst tädi juures.
Matu on kuuga juurde võtnud 1,3 kg ja kasvanud 5 cm. Arsti tädi ütles, et väheke liiast on seda kaalu. Kui ta väheke kergem oleks siis oleks tal puuksudega ka kergem. Oi kuidas ma vihkan neid gaase ja nii ootan kui ta hakkab nendega ise hakkama saama.
Homme läheme Matu vanaemaga KH, teeme kõrvauuringu ära ja uurime kas ujuma pääseb ka.

Kaal: 5780g (juures 1,3kg)
Pikkus: 58 cm (juures 5cm)
Peaümbermõõt: 39,5 (juures 2,5 cm)

Mattiase oskused:
  • Naeratab kogemata (õhumullid kõhus liiguvad)
  • Enamuse ajast magab
  • Kõhuli olles tõstab ca 30 kraadi pead

Friday, October 24, 2008

Ühe kuune poja

Täna on see päev kus suurest sündmusest on möödas üks kuu. Ja Matu sai kuuseks.
Emmele tehti ka sünnipäeva kingitus. Koos kasvuspurdiga tuli isu rippuda tissi otsas praktiliselt iga tunni tagant.

Hommikul oli mul küll paanika aga pärast kui olin ITK imetamise nõustajaga rääkinud paanika kadus ja sain rahustust. Migreerusin suurdetuppa ja istusin terve päeva arvutis ning passisin telekat ning toitsin siis kui nõudlust oli. Õhtul tuli vanaema ka külla ning käisime jalutamas.

Issi käis ka pojaga kaalu peal ning poja on juurde võtnud ja kaalub nüüd 6 kg :o Suur pirakas selline.
Andsime täna ka veel kassi mu emale. Lihtsalt ma ei jõudnud seda kisa välja kannatada. Ta nõudis nii palju tähelepanu.

Wednesday, September 24, 2008

Mattiase sünd 24.09.2008

Mattiase siia ilma tulek!

Eelmisel päeval oli mul arsti juurde aeg pandud. Ma muidugi ise olin lootnud, et selleks ajaks ehk on Matu meiega aga ei miskit.
Tegelikult algas kõik märksa varem. Nii 10 päeva enne siis oli ämmaemanda juures läbi vaatus. Läbivaatusel selgus, et avatust on juba 2 cm ja pea on ilusti fikseerunud. Vaja vaid oodata valusid.
Kodus hakkasime siis protsessi ergutama.
  • Proovisime kahte "S".i (PS! Sauna meil kodus pole :P), abi ei tuhkagi.
  • Mõned päevad edasi läksin jalutama, tegin oma 10km ringi. Ja nii kaks päeva järjest. Siis enam ei viitsinud.
  • Pesin kodu kõik põrandad kükakil ära
  • Lõpuks võtsime Toompea trepid ette. Ma marssisin üles alla oma kolm korda. Ikka ei midagi.
Siis tuli arsti vastuvõtt. Ma olin kindlalt veendunud, et enne ma sealt ei lahku kui esilekutsumise paber on käes. Läbivaatusel vaatas arst mind nii arusaamatu näoga. Ma ise sel ajal mõtlesin, et jummel küll ise oled günekoloogia osakonna juhataja (dr Mall Varvas) ja ei leia nüüd õiget kohta üles. Arst siis tegi suu lahti ja küsis "Miks sa siin oled? Miks sa juba ei sünnita?" Ma siis küsisin, et noh palju avatust on 5cm. Ma hakkasin naerma. No lootust on, et varsti siis hakkab show pihta. Küsisin ka poja suurust. Arst katsus ja arvas, et vast 3 pool on, mitte rohkem.
Igatahes sõitsin koju. Õhtul hakkasin tundma kergeid valusid aga vahed olid algul 8 minutit pikad. Lõpuks venisid üldse 20.nele minutile. Õhtul oli veel Aurisel mõned käigud ees. Ma ei julenud üksi koju jääda, et kui midagi juhtub siis vähemalt ta saab mind sõidutada. No vahed läksid veel pikemaks ja lõpuks nagu kadusid üldse ära.
Leppisime kokku, et läheme koju mitte haiglasse nagu vahepeal arvasime ja puhkame end välja. Kui öösel valusid ei tule sõidame haiglasse pärast hommikust ummikut, kui tulevad öösel valud siis läheme kl 7.ks haiglasse.

Öösel läksin nelja paiku WC.sse ja tundsin, et mingi imelik valupojakene käib üle. Kolisin siiski voodisse tagasi. Und ei tulnud aga mingid valupojakesed käisid iga 5 minutit tagant. Kolisin suurde tuppa ja läksin arvutisse. Kuue paiku äratasin mehe, et noh.. meil vist täna haiglasse minek. Auris võttis seda suhteliselt rahulikult ning hakkas meile hommiku sööki tegema. Poole paiku ta ikka vaatas, et asi ei ole väga õige ja hakkas kiiremini liigutama. Autosõit haglasse oli ikka õigel ajal. Sest suurema valuga poleks ma neid valusid küll tahtnud taluda. Aga hommik oli ilus. Päikese tõus ja rahulik liiklus. Üldjuhul täitsa nauditav.
Haiglasse jõudsime 7 aeg. Auris täitis kõik paberid ära, sest ma olin seal natuke kõveras oma 5 minutiliste valudega. Kui ma teatasin neile, et eile oli avatus 5cm ja praegu on valud 5 minutiliste vahedega, muutusid tädid seal natuke tõsiseks ja hakkasid siblima. Viidi siis läbivaatuse ruumi ja pandi see aparaat külge mis valusid mõõdab. KTG näitas ilusti valusid ja kui tehti läbivaatus siis see näitas 7-8 cm. Kupatati siis meid üles sünnitus palatisse. Sinna jõudsime kell 8. Tundsin, et kerge kakahäda on. Teadsin, et kui see tunne peale tuleb, ei tohi vetsu minna. Rääkisin sellest ämmakaga, kes arvas, et võiks ikka wc.s käija ära. Oligi punna häda :D
Edasi 2 tundi läks valutamise tähe all. Sel ajal oli mehest suur suur abi. Ta tuletas meelde kuidas hingata, ta silitas selga, ta hoidis mind püsti, ta talutas mind ringi, ta käis minuga wc.s, ta andis vett ja pani muusika mängima. Matu sünni ajal laulis Phil Collins. Ohh see oli mõnus.
Kell hakkas lähenema 10.nele. Mu lemmik valutamise asend oli: toeatasin käed voodile ja taguotsa panin mehe reiele. Nii pool seistes, kummardades oli kõige parem valusid üle hingata. Kui kell sai 10 arvasin, et see asend ei aita ja mõtlesin voodisse kolida kuna nii oli valusam. Et vbla tugevamad valud aitavad kiirendada protsessi. No nii ma vähemalt mõtlesin.
Läks kaks valu mööda ja veed lendasid pauguga poole valu pealt lahti. Ma nii ehmatasin ja olin väga üllatunud näoga mehel otsa vaadanud ja öelnud "Vesi tuli". See oli väga naljakas olnud.
Ja siis läks põrgu lahti. Need valud olid ikka päris hullud. Ämmakas ütles, et oli täis avatus ja võis pressima hakata. Pressides nii valus ei olnud, seega ma pressisin. Esimese valu ajal ma vaatasin haledate silmadega mehele otsa ja ütlesin "Ära mine", ma nägin kui raskelt tuli tal üle huulte "OK". Ning järgmise valu ajal ma karjusin talle, et "Mine ära!". Auris ei lasknud seda endale kaks korda öelda ja olles saanud mõned juhtnöörid ämmakalt lendas ta nagu pudru kuul palatist välja.
Ämmakale lisandus veel lastearst ja anestesoloog. Viimaseks oli üks noor mees. Aastatelt nii 25. Igatahes, tema arvamus sellest sünnitusest vist oli, see kuskil nurgas mööda saata. Minul aga tuli valu ja oli vaja kätt mida pigistada... Vaatasin ringi ja sirutasin käe tema poole. Ning nüüd mul oli jälle üks tugev käsi mida pigistada :D
Vaene poiss ma ikka pigistasin ja väänasin ta kätte nii kuis jäksasin. Ta vahepeal isegi üritas kätt vahetada.. aga mulle meeldis see üks käsi palju rohkem.
Lõpuks tundsin, et laps hakkas alla vajuma. Oi krt see oli alles valus, tundsin kuidas kõik allpool venib ja kisub laiali. Lõpuks poiss saabuski, ühe suure punnitusega. Kuidagi ma ronisin sealt järilt voodile ja poiss pandi mulle kõhule.
Hiljem olen hakanud mõtlema, et poiss ei hakanud kohe kisama. Ta samamoodi ohkas nagu minagi. Tegime ju koos suure töö ära ning nüüd puhkasime.
Siis lõigati nabanöör läbi, kuna see oli nii lühike, et poja ei ulatunud emmele rinnale vaid jäi kõhule. Poja pandi emme rinnale ja ma sain teda nüüd lähemalt vaadata. Mu poja oli ilus ja suur ja täitsa minu oma. Natuke küll ligane aga noh...
Siis viidi poja kaaluma ja mõõtma ning riietuma ning samal ajal tehti mind korda. Natuke valus oli.. aga mul oli savi. Olin kaotanud ligi pool liitrit verd, tänu sellele olin ikka väga nõrk.
Kui lõpetati mu kinni nõelumine, kutsuti ka Auris sisse. Ma ei ole teda kunagi nii õnnelikuna näinud kui siis. Tal olid pisarad silmis ja see särav nägu, need emotsioonid. Tol hetkel tundsin süümekaid, et mina ei ole nii õnnelik kui tema. Ta tõesti oli õnnelik me poja üle.
Sünnitus palatis olime kuni kaheni... siis saime perepalati. Käija ma ei jõudnud seega läksime sinna ratastoolis, mis oli imelik. Kuidagi jättis sellise tunde, et ise ei saa hakkama. Aga noh nagu hiljem selgus ega ikka ei saanud ise küll hakkama. Väga nõrk olin ... ning siis oli Aurisest ka väga palju abi. Tema toimetas poisiga, mina sain ainult sööta teda. Esimesed mustad kakad pesi tema ära.
Koju saime paari päeva pärast. Siis tuli minu vanaema meile appi. Kuna ma väga ei saanud jalul olla.

Poiss sündis 24.09.2008 kell 11:47
Poisi mõõdud:
Kaal 4464 g
Pikkus 53 cm
Pea ümbermõõt 37 cm